NOVI BROJ U ŠTAMPANOM I DIGITALNOM IZDANJU
Agrobiznis magazin broj 70, decembar 2016.
Poštovani čitaoci
Dođosmo i do kraja ove 2016. godine. Može se reći da je bila rodna, sa ne tako mnogo lepih sunčanih dana tokom leta kao što je to uobičajeno, ali zahvaljujući padavinama rod žitarica je više nego dobar. Sve to neće nam pomoći da sprečimo uvoz mleka, mesa – ni svinjskog ni pilećeg.
Za kraj godine hladan tuš za stočarstvo stigao je iz "Neoplante" koja posle više od 130 godina odustaje od farmske proizvodnje, kao i proizvodnje sirovog mesa. Kažu, posvetiće se proizvodnji prerađevina. Ako se ima u vidu da su prošle godine bili na samom vrhu po uvozu mesa, naročito onog smrznutog, nije teško zaključiti od čega će se te prerađevine proizvoditi. I tako se sunovrat stočarstva nastavlja nezadrživo, kao da sami to želimo. Izgleda da je neko smislio da i to malo što u ovoj zemlji vredi – a to su vredni poljoprivrednici – treba pustiti niz vodu, pa šta bude.
Kada je u pitanju naš časopis, ostaće zabeleženo da smo ove godine postali dostupni i čitaocima u Republici Srpskoj, Crnoj Gori, Makedoniji... Nastavljamo i u 2017. godini, gde god ljudi razumeju ono što se ovde piše, mi ćemo se truditi da nas bude više.
Od srca vam želimo da uživate u predstojećim zimskim danima, praznicima, domaćim specijalitetima, slavama i običajima. Pročitajte koji red našeg časopisa, pišite šta biste voleli da za vas pripremamo i budite nam, pre svega, zdravi.
Dipl. inž. Goran Đaković glavni i odgovorni urednik
Nema dobrog domaćina bez Agrobiznis magazina
Iz sadržaja broja 70:
4. AKTUELNO
NEOPLANTA ZATVARA PROIZVODNJU MESA: OTKAZI ZAPOSLENIMA?
Umesto svežeg mesa i prerađevina, kako su do sada potrošači navikli, kupci „Neoplantinih” proizvoda od sada će moći da se snabdevaju isključivo prerađevinama. Uprkos direktnim pitanjima o tome kako će nadoknaditi potrebe za sirovinama iz „Neoplante” su izbegli odgovore na naša direktna pitanja: Šta će biti sa radnicima koji su do sada radili na ovim poslovima? Da li će neko dobiti otkaz, koliko ljudi? Odakle će nabavljati sirovine od Nove godine? Koliko smrznutog mesa su uvozili do sada i iz kojih zemalja? Koliko su do sada otkupljivali žive stoke i prerađivali? Koliko su do sada na tržište plasirali svežeg mesa? Kako će se ovo odraziti na tržište kao i koliki je njihov ukupni tržišni udeo u sirovom mesu, a koliki u prerađevinama?
Piše Goran Đaković
6. VOĆARSTVO
SAKUPLJANJE SEMENA ZA PROIZVODNJU PODLOGA I SADNICA VOĆAKA
Svaki veći, legitimni voćni rasadnik trebalo bi da poseduje matičnjak odabranih divljih i plemenitih voćnih stabala za proizvodnju semena. Pri podizanju matičnog zasada u proizvodnji semena mora se voditi računa o tome da se koriste odabrani tipovi pojedinih voćaka koji su dobro selektovani i unapred praćeni više godina.
Piše Branko Tanasković
8. ORGANSKA POLJOPRIVREDA
MOŽEMO BITI VEĆI PROIZVOĐAČI ORGANSKIH PROIZVODA NEGO ŠTO JESMO
U organskoj proizvodnji u Srbiji najzastupljenije su žitarice, potom voće i industrijsko bilje, a najmanje povrće koje se uglavnom proizvodi u manjim gazdinstvima.
10. ZAŠTITA BILJA U ORGANSKOJ PROIZVODNJI
BILJKE POGODNE ZA SPRAVLJANJE BIO-PREPARATA
Piše Mr Piljo Dakić
13. DOGAĐAJI
NAGRAĐENI PROJEKTI ORGANSKE PROIZVODNJE
Ove godine, NLB Organic konkurs slavi petogodišnjicu. "Drago mi je što mogu da kažem da interesovanje organskih proizvođača za učešće u konkursu raste i da je ove godine na adresu NLB Banke pristigao rekordan broj od 56 projekata", rekao je Branko Greganović, predsednik Izvršnog odbora NLB Banke Beograd na svečanom uručenju nagrada.
A. M.
14. STOČARSTVO
EKSTENZIVNI NAČIN DRŽANJA KOKA NOSILJA
Jaja kokošaka koje se drže na ekstenzivan način prodaju se na tržištu po znatno većoj ceni nego jaja koka koje se drže u kavezima.
Piše Predrag Perić
15. STOČARSTVO
NUBIJSKA KOZA - I ZA MLEKO I ZA MESO
Nubijska koza pripada grupi mlečnih rasa koza. Poreklo vodi iz Nubije, Etiopije, a uzgaja se uglavnom u Egiptu, Etiopiji i Južnoj Africi. Nubijska rasa je u velikom broju zastupljena u zemljama Zapadne Evrope.
Piše A. M.
16. PČELARSTVO
NE DOZVOLITE DA PČELINJE ZAJEDNICE UMRU OD GLADI
Gledajući sa pčelarske strane, ništa jednostavnije nego sačekati i ispratiti decembar. I bilo bi to tako, da ova godina nije bila jedna od najslabijih godina kad je reč o unosu nektara, a u nekim delovima potrošnja je čak bila veća od unosa, te su pčelari morali da vrše prihranu, a da se bele cvetovi bagrema.
Piše Slobodan Jevtić
18. IZ UGLA VETERINARA
AMERIČKA KUGA PČELINJEG LEGLA
Američka kuga pčelinjeg legla je vrlo zarazna bolest zatvorenog legla koja se pojavljuje na jakim pčelinjim zajednicama za razliku od svih drugih pčelinjih bolesti koje se pojavljuju na slabim pčelinjim zajednicama. Bolest se javlja od proleća do jeseni odnosno kada ima poklopljenog legla u pčelinjoj zajednici.
Spec. vet. med. dr Snežana Milosavljević
20. POVRTARSTVO
VERTIKALNO GAJENJE LUBENICE U KONTEJNERIMA
Oslonac treba da bude minimum 1,20 cm dužine i dovoljno stabilan da bi mogao da izdrži težinu lubenice.
Piše Ivana Trifković
22. MLADI POLJOPRIVREDNIK
MANEKEN REKORDER
Miloš Margan mladi poljoprivrednik, rekorder u proizvodnji šećerne repe, diplomirao je na Poljoprivrednom fakultetu, a u slobodno vreme bavi se manekenstvom.
Piše Goran Đaković
23. ZAVOD ZA INTELEKTUALNU SVOJINU PROSLAVIO 96 GODINA POSTOJANJA
OBAVEZA DA USKLADIMO PROPISE SA EVROPSKIM
U Klubu poslanika u Beogradu, Zavod za intelektualnu svojinu proslavio je godišnjicu postojanja. Govorilo se o značaju patenata i istoriji patentiranja, a najboljim domaćim inovatorima uručene su godišnje nagrade Svetske organizacije za intelektualnu svojinu. Iz resornog ministarstva pozivaju istraživače da zaštite svoj rad, zato što se to kod nas ne radi u dovoljnom meri: Malo je 200 patenata godišnje.
Piše Svetlana Kovačević
24. INTESA FARMER
RENATA NAĐ: OD POLJOPRIVREDE MOŽE LEPO DA SE ŽIVI
Među najboljim farmerima Srbije u 2016. godini, na konkursu Intesa Farmer, u kategoriji povrtara je i Renata Nađ.
Piše Goran Đaković
25. INTESA FARMER
PORODICA JANUŠKO: TREĆI PO PROIZVODNJI MLEKA U SEVERNOBAČKOM OKRUGU
Porodica Januško, iz Novog Orahova, koja ima registrovanu farmu za mlekarstvo od 1998. godine, poseduje 121 muznu kravu holštajn frizijske rase, za visoku količinu mleka, i 30 steonih junica. Obrađuje 67,88 ha zemlje. U njihovom vlasništvu je 18 ha zemlje, a 60 ha uzimaju u zakup. Ratarska proizvodnja je namenjena ishrani stoke. Nagradu je u ime svoje porodice primila Maja Januško.
Piše A. M.
26. DOGAĐAJI: SA JESENJEG SAJMA U BANJA LUCI
DŽEZVA ZA 8.000 KAFA
Na Jesenjem sajmu u Banjaluci, na 130 štandova, okupilo se oko 300 učesnika iz oblasti lova, ribolova, ekologije, sporta, turizma, ugostiteljstva, poljoprivrede i prehrambene industrije.
Piše Svetlana Kovačević
29. VINOGRADARSTVO
OBNOVITE STABLA REZIDBOM
Zimske temperature, već od 15–20°C ispod nule, mogu dovesti do izmrzavanja delova lastara, okaca, pojedinih tkiva.
Piše Branislav Radovanović
30-31. NLB BANKA - KALENDAR ZA 2017.
SVE JE U TVOJIM RUKAMA...
32. KAKO TO DRUGI RADE
Ušteda u utrošku energije
SUŠARE KOJE KORISTE INFRACRVENE ZRAKE
Ove godine, od januara do septembra, iz Srbije je izvezeno voća i povrća za 609 miliona dolara, a ta je roba u ukupnom srpskom izvozu učestvoala sa 5,5 odsto.
Piše Slađana Gluščević
34. SELO MOJE LEPŠE OD PARIZA: IVAN VESELIĆ IZ BELOŠEVCA
POLJOPRIVREDA U SRCU
Poljoprivreda je način života i jedini izvor sigurnosti za porodicu Veselić iz Beloševca, u okolini Valjeva. Kao i druge male poljoprivrednike u ruralnim delovima Srbije, muče ih mnogi problemi, ali uprkos njima, 23-godišnji Ivan Veselić, otac dvoje dece, u potpunosti se okrenuo selu.
Piše Snežana Birčanin
35. KRIVA REKA
NEODOLJIVI UKUS KRIVOREČKIH MALINA
Selo dobrih domaćina, kojih je iz godine u godinu sve manje. U sećanjima meštana ovog sela, ucrtan je 12. oktobar 1942. godine kao dan kada je izvršen nezapamćeni masakr. Dan kada je prepolovljen broj stanovnika i kada su preživeli samo oni koji su bili na berbi grožđa u Župi. Četiri godine nije se čuo dečiji plač. Taman kada je počeo oporavak sela, i kada su mladi počeli da se rađaju, došle su godine kada se masovno odlazilo sa sela, u potrazi za boljim životom. Mnogi su smatrali da ovo planinsko selo na 1.300 metara nadmorske visine, ne može da im pruži ono najosnovnije.
Piše Slaviša Stojković
36. AGRARNI BUDŽET ZA 2017.
STOČARSTVO I INVESTICIJE U FOKUSU
Budžet Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine za 2017. godinu iznosiće 43,778 milijardi dinara, što je, u odnosu na ovogodišnji, povećanje od 8,11 odsto, odnosno za 3,284 milijarde dinara, rekao je ministar poljoprivrede i zaštite životne sredine Branislav Nedimović na konferenciji za novinare u Vladi Republike Srbije.
Piše Goran Đaković
37. NOVO DIGITALNO IZDANJE AGROBIZNIS MAGAZINA
PČELARSKI PODSETNIK
Priručnik za sve pčelare, format A4, 174 strana.
38. DOGAĐAJI
Sa 11. Sajma etno-hrane i pića
CARSTVO SPECIJALITETA
Najveća regionalna smotra proizvođača tradicionalnih prehrambenih proizvoda – 11. Sajam etno-hrane i pića, održan je krajem novembra na beogradskom sajmu. Pokrovitelji manifestacije su Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine Republike Srbije i Grad Beograd.
Piše Svetlana Kovačević
40. HORTIKULTURA
BILJKA ZA PRAZNIKE – BOŽIĆNA ZVEZDA
Božićna zvezda je poreklom iz Meksika. Nalazi se u divljini u listopadnim tropskim šumama na umerenim visinama, od južne Sinaloe, preko čitave pacifičke obale Meksika do Čiapasa i Gvatemale. Takođe se nalaze u unutrašnjosti u vrelim, sezonski suvim šumama Gerera, Oaksake i Čiapasa. Prijavljeno je da ova biljka raste u divljini u Nikaragvi i Kostariki, ali to tek treba da se potvrdi.
Piše Svetlana Kovačević
42. ZADRUGARSKE STRANE
U SRBIJI JE POTREBNO VIŠE PODSTICAJA ZA ZADRUGARSTVO
Zadrugarstvo u svetu ima izuzetno značajnu ulogu, koju su prepoznali Svetska trgovinska organizacija i Evropska unija, koje su u obavezujućoj pravnoj formi svojim članicama naložile da mere koje donose s ciljem razvoja poljoprivrede budu donete na takav način da se određeni deo sredstava usmeri na razvoj zadrugarstva.
Piše Goran Đaković
44. DOGAĐAJI: SA FORUMA O VOĆU I POVRĆU
PRONAĆI MESTO NA NEKIM NOVIM TRŽIŠTIMA
Fruitnet Forum South-East Europe, održan 29. i 30. novembra 2016. godine u Beogradu, okupio je vodeće kompanije i proizvođače u oblasti industrije svežeg voća i povrća koji su kroz diskusiju i uspostavljanje poslovnih kontakata promovisali interesovanje, investicije i inovacije u novim i rastućim oblastima poslovanja u polju svežih proizvoda. Cilj Foruma je da otkrije gde leži potražnja, u regionu a i šire, i kako je najbolje da se stvore poslovni modeli.
Piše Svetlana Kovačević
46. LEKOVITO BILJE
Na šezdesetom kilometru od Rima
EKSTRADEVIČANSKO MASLINOVO ULJE
Svaka zemlja ima svoj prepoznatljivi pečat na svetskoj sceni, svoj ponos na trpezi i ako ima savršeno razrađenu politiku upravljanja tim blagom – srećna je. Italija ima toliko brendova da se ne mogu svesti pod jedan naslov, ali je među prvima svakako maslinovo ulje. I to ne bilo kakvo već ekstradevičansko maslinovo ulje (olio extravergine di oliva).
Piše Milica Ostojić
48. BRANA ROVNI
OKOLINA POGODNA ZA ORGANSKU POLJOPRIVREDU
Na reci Jablanici, 15 km uzvodno od Valjeva, između sela Stuba, na desnoj obali, i Rovni, na levoj, izgrađena je brana kojom će se formirati akumulacija „Stubo-Rovni” zapremine oko 50 miliona kubnih metara. Akumulacija se formira u dolinama reka Jablanice i Sušice. Zbog svog položaja, sela Stubo i Rovni imaju ozbiljne probleme u snabdevanju vodom za piće. Izgradnjom brane i akumulacije „Stubo-Rovni” i postrojenja za prečišćavanje vode za piće ti problemi će biti rešeni.
Piše Goran Đaković
50. SAVETI NUTRICIONISTE
CRNA ILI MLEČNA ČOKOLADA
Kardiolozi preporučuju umereno konzumiranje crne čokolade kao preventivu od raznih srčanih oboljenja. Sadrži daleko više antioksidanasa nego zeleni čaj i crno vino.
Piše Ana Todorović, nutricionista
51. TRADICIJA
BLIŽI SE BOŽIĆ
Svaka kuća treba da ima položajnika
Počele su slave, bliže nam se Nova godina i Božić. Kako se u našem narodu obično kaže „sto sela sto običaja“. Neki proslavljaju ovako, neki onako, ali ipak postoji neka pravila i verovanje zajedničko za sve.
Piše Svetlana Kovačević
52. KAKO SE PRAVI
VASKO JORDANOV PRAVI ČUDNE SVIRALJKE
Od malena je, kako ističe, voleo etno-muziku, a tradicionalne instrumente počeo je, zajedno sa bratom, da svira kod gajdadžije Pece Atanasovskog…
Piše Svetlana Kovačević
53. VESTI IZ SRBIJE
- AVIOLINIJA NIŠ-ISTANBUL ZA PREVOZ POLJOPRIVREDNIH PROIZVODA
- SREDSTVA ZA 176 POLJOPRIVREDNIKA
- EVROPSKA UNIJA I VLADA ŠVAJCARSKE PODRŽAĆE PET PROJEKATA
Pripremila Svetlana Kovačević
54. SAVETI
- KAKO PRAVILNO RUKOVATI OPREMOM ZA MUŽU KRAVA
- ZAŠTO TREBA HLADITI MLEKO
- KAKO ZAŠTITITI MLADA STABLA OD IZMRZAVANJA
- KOJE SU NAJBOLJE STONE SORTE ŠLJIVE
Pripremila Svetlana Kovačević
56. TRADICIJA
MANASTIR KOPORIN: MOLITVA ZA POROD
U manastiru Koporinu skrivenom u pitomoj dolini nedaleko od Velike Plane, svakog 1. avgusta održava se crkveno narodna proslava posvećena despotu Stefanu Lazareviću i njegovoj majci Milici, ženi kneza Lazara. U ovom manastiru, gde je hodao svetitelj, mnogi traže lek za svoje boljke ili moralno okrepljenje. Ovo je jedno od mesta gde se uzdižu duhovni mostovi koji spajaju sadašnjost sa slavnom prošlošću gde svakoga prožima istovetno duboko osećanje pobožnosti i zajedništva i gde bezazlena srca ispunjena verom mogu očekivati čudesna događanja.
Piše Goran Đaković
57. KUĆNI LJUBIMCI
Obuka lovačkih pasa
PTIČARI
U nekoliko nastavaka govorićemo o obuci i ispitima lovačkih pasa. U čemu je razlika između engleskih i kontinentalnih ptičara i šta se sve ocenjuje na ispitu urođenih osobina za ptičare?
Piše Dušan Marinović
58. KUVAMO S LJUBAVLJU
PEČENA RIBA U TESTU
Božićni post traje 40 dana, a za Badnji dan posti se na vodi. Ako iz zdravstvenih razloga ne možete da se pridržavate svih pravila, a želeli biste da postite, potrebno je da se posavetujete sa svojim sveštenikom ili duhovnikom, kako biste utvrdili koja vrsta posta je najbolja za vas. Ovo se, uglavnom, odnosi na trudnice i dojilje, decu, stare i bolesne.
Piše Svetlana Kovačević