Feljton
FELJTON: VREME SUTRA
Kakvo će vreme biti sutra?
Po izboru građe i načinu kazivanja knjižica autora Jakova Lovrića "Vreme sutra", napisana pre gotovo tri decenije, podjednako je zanimljiva i aktuelna i danas kako za profesionalce, one koji izučaju meteorologiju, tako i za svakog pojedinca - amatera. Osim što na popularan i stručan način odgovara na uvek aktuelno pitanje o vremenu, feljton koji je pred nama otkriva i najvažnije podatke, praktična uputstva i pouke koje će nam pomoći da na najbolji način koristimo sve informacije o vremenu koje se svakodnevno objavljuju u medijima. Štaviše, jedno poglavlje feljtona daje opis lokalnih predznaka vremena, tako da nam omogućava da vrlo lako počenemo i sami da se amaterski bavimo prognozom vremena. Naravno, u rejonu gde boravimo.
Piše Jakov Lovrić
- Detalji
- Napisao: Jakov Lovrić
- Pregleda: 4118
Pročitaj više: Feljton: Vreme sutra (1)
FELJTON - VREME SUTRA (2)
Vazdušni omotač - atmosfera
Vazdušni omotač u poređenju sa prečnikom Zemlje je veoma tanak sloj koji okružuje Zemlju. Njegova debljina iznosti oko 600 kilometara, mada prema najnovijim istraživanjima putem satelita, prelazni sloj atmosfere u međuplanetarni "prazan" prostor dostiže visinu čak oko 8.000 km. Koliko je atmosfera relativno tanak sloj najbolje ilustruje primer poređenja jabuke sa Zemljom, gde atmosfera proporcionalno nije deblja od kore jabuke.
Piše Jakov Lovrić
- Detalji
- Napisao: Jakov Lovrić
- Pregleda: 2987
Pročitaj više: Feljton: Vreme sutra (2)
FELJTON - VREME SUTRA (3)
Osnovni fizički činioci vremena
Svakodnevno viđamo mnoge promene u atmosferi. Na primer oblake, kišu, grad, sneg, elektična pražnjenja i neke optičke pojave. Slušamo fijuk vetra i grmljavinu, a ponekad i pravo urlanje žestokih oluja. Osećaj za toplotu skreće nam pažnju na promene temperature vazduha. Preko kože reagujemo i na promene vlažnosti vazduha. Na pritisak vazduha ne reagujemo određeno, ali njegove promene, sa određenim stanjima temperature i vlage, mogu da izazovu ne samo fizičke, nego i psihičke tegobe.
Piše Jakov Lovrić
- Detalji
- Napisao: Jakov Lovrić
- Pregleda: 3533
Pročitaj više: Feljton: Vreme sutra (3)
FELJTON: VREME SUTRA (4)
Vazdušni pritisak
Merenje vazdušnog pritiska omogućilo je izradu prvih vremenskih karata, a time i razvoj nauke o prognozi vremena. Zasluga za to pripada italijanskom fizičaru Toričeliju, koji je otkrio princip rada instrumenta za merenje vazdušnog pritiska - BAROMETRA.
Piše Jakov Lovrić
- Detalji
- Napisao: Jakov Lovrić
- Pregleda: 4442
Pročitaj više: Feljton: Vreme sutra (4)
FELJTO: VREME SUTRA (5)
Vlažnost vazduha
Gasovi u vazduhu ostaju u nepromenjenom odnosu. Izuzetak je samo jedan - vodena para. Kaže se još i vlažnost vazduha ili, jednostavno, vlaga. Količina vodene pare neprekidno se menja. Najviše je ima u vazduhu iznad toplih tropskih mora, a najmanje iznad ledenih i pustinjskih površina.
Piše Jakov Lovrić
- Detalji
- Napisao: Jakov Lovrić
- Pregleda: 3626
Pročitaj više: Feljton: Vreme sutra (5)
FELJTON: VREME SUTRA (6)
Nastanak oluje i kako je predvideti
Preovlađuje utisak da se oluje pojavljuju iznenada. Taj utisak je rezultat, pre svega, okolnosti da se često nalazimo u zatvorenim prostorijama ili smo zaokupljeni nekom aktivnošću. Oluje se, međutim, ne javljaju toliko iznenadno da bi nas prinudile na brzopleta reagovanja, pogotovo ne one koje su lokalnog karaktera. A one mogu da budu ponekad tako snažne da za izvesno vreme parališu život i rad. Više rariteta radi, nego potrebe, da kažemo i to da se za vreme jedne oluje oslobodi više stotina puta veća energija od one koju oslobađa konvencionalna atomska bomba bačena na Hirošimu i Nagasaki.
Piše Jakov Lovrić
- Detalji
- Napisao: Jakov Lovrić
- Pregleda: 3415
Pročitaj više: Feljton: Vreme sutra (6)