A SAD MALO BEZ MESA...

Recepti vegetarijanske kuhinje

U nekoliko nastavaka, za one koji ne jedu meso, pokušaćemo da damo ideju šta spremiti za doručak, ručak ili večeru. Svaki vaš doprinos ovoj temi je, naravno, dobrodošao. Zato očekujemo da nam pošaljete vaše recepte, savete, vaše male kulinarske tajne... Za početak nudimo vam ideje za čorbu, pitu od povrća, kašu od žita, voćni doručak, kašu od ražanih, ovsenih i drugih pahuljica...

Natura Online

Čorba

U zavisnosti kakvu čorbu želimo, da li karfiol, krompir, keleraba ili brokoli čorbu - očistimo to povrće, izdinstamo prethodno crni luk, narendamo šargarepu, narendan peršun, lišće od celera ili peršunov list i dodamo povrće. To se dobro izdinsta, a onda se doda brašno i aleva paprika. Naravno, prethodno dodajte so i ulje, nalijte vruću vodu i, kad provri, dodajte flekice ili taranu. Pre serviranja može se dodati i malo pavlake.

Pite od povrća

Spanać oprati, iseckati sitno, pa pomešati sa malo mladog sira, dodati koje jaje, posoliti, pouljiti pa zavijati u kore. Peći i seći na komade. Umesto spanaća može biti i neko drugo povrće, ali bez sira. Može sa sirom i blitva. Može biti i kupus ali sa dinstanim lukom i bez sira.

Kaša od žita

Pšenicu očistiti, oprati i potopiti preko noći. Sutradan je kuvati oko 30 minuta. Ostaviti je poklopljenu na toplom da stoji i sva će popucati. Tada je procediti, samleti, zasladiti medom ili žutim šećerom, ako nemamo žuti može i belim. Dodati malo cimeta, vanile, ali ne mora. Kašu jesti sa voćem - jabukama, orasima, lešnicima, bananama, breskvama...

Ova kaša je vrlo hranjiva i zdrava za sve uzraste jer je žito jedna od najkompletnijih namirnica u ishrani čoveka.

Voćni doručak

U kipuću vodu dodati kukuruznog griza da provri i da se zgusne. Kada je gotovo dodati malo pšeničnih klica, kašiku-dve heljdinog brašna. Zasladiti sa medom, dodati koji orah ili malo badema ili lešnika. Staviti u posudu i garnirati sa dosta voća po želji.

Kaša od raženih, ovsenih ili drugih pahuljica

Potopiti u vrelu vodu ili mleko ljuspice od raznih žitarica. Kada to omekša, zasladiti i dodati voće po želji, sušeno ili sveže. Između obroka nije dobro jesti ovu kašu jer treba ostaviti organizmu da završi svoj rad oko varenja.

.........

Jeste li znali da...

... je za ceo proces varenja, odnosno da se hrana svari, pretvori u krv, raznese po organizmu i time odstrane suvišne materije, potrebno oko pet-šest sati. Zato ne treba prekidati taj proces novim unosom hrane u organizam jer ga to dodatno i nepotrebno opterećuje.

... nije dobro jesti ni previše, ni premalo, ni prebrzo, ali ni kada smo preumorni. Jer, sve to zamara nervni sistem koji upravlja radom svih organa.

.... nije dobro za vreme istog obroka jesti i voće i povrće. Jer, jedna vrsta enzima se luči za varenje voća, a druga za varenje povrća što opterećuje organizam.

... nije dobro za vreme istog obroka uzimati suviše raznovrsnu hranu. Neka za ručak bude dva do tri jela, ne više. Neka i za doručak takođe bude što manje jela.

... ne treba, iz dana u dan, jesti istu hranu ma koliko ona bila ukasna i primamljiva. Umesto toga, svakoga dana treba jesti, koliko je to moguće, drugu hranu. Najbolje onu sveže pripremljenu, a ne podgrejanu.

Natura Online (30.10.2009)